Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dom Pomocy Społecznej "Pod Topolami" w Lesznowoli

Ul. Grójecka 1, Lesznowola, 05-600 Grójec

Przejdź do treści

Plan działania

Analiza stanu zapewnienia dostępności

Lesznowola to nieduża miejscowość znajdująca się 6 km od Grójca.

Dom Pomocy Społecznej „Pod Topolami” w Lesznowoli usytuowany jest na 1,8 h nieruchomości ogrodzonej. Przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych. DPS świadczy usługi bytowe, opiekuńcze i wspomagające w zakresie obowiązującego standardu oraz form wynikających z indywidualnych potrzeb mieszkańców. Jako jednostka samorządu terytorialnego zapewnia opiekę i pomoc osobą niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania w środowisku. W celu rozpoznawania potrzeb mieszkańców, rozwiązywania problemów oraz pokonywania trudności w Domu działa zespół terapeutyczno-opiekuńczy , który opracowuje i realizuje indywidualny plan wsparcia dla każdego mieszkańca.

Inną formą rozpoznawania potrzeb i zapewnienia wsparcia w dostępie do usług świadczonych przez Dom jest przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania, obejmującego analizę stanu zapewnienia dostępności.

Analiza ma na celu poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez zdiagnozowanie wszelkich przeszkód uniemożliwiających im aktywność i samodzielność w Domu.

Dokonano analizy stanu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w całym obiekcie.

Obiekt oferuje mieszkańcom i osobom korzystającym z zewnątrz:

– alejki spacerowe o utwardzonej nawierzchni z płaskim terenem

– podjazd dla osób poruszających się na wózkach

– odpowiednią ilość ławek dla odpoczywających

– zaplecze parkingowe

Warunki mieszkaniowe zapewnia :

– czterokondygnacyjny budynek mieszkalny wyposażony w system przyzywowy i system alarmu przeciw pożarowego oraz drogę ewakuacyjną

– korytarze o zróżnicowanej kolorystyce na każdym piętrze wyposażone w poręcze

– urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych

– pokoje 1, 2 i 3-osobowe z pełnym umeblowaniem

– 4 łazienki ogólnego użytku dostosowane dla osób z niepełnosprawnością (część stara)

– łazienki przy każdym pokoju dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

(część nowa)

– wystarczająca ilość wyprowadzeń elektrycznych pozwalająca na swobodne korzystanie z energii elektrycznej

– oświetlenie w pokojach dostosowane do potrzeb osób zamieszkałych

– pomieszczenia techniczne: dyżurka pielęgniarek z gabinetem zabiegowym, terapia zajęciowa, gabinet rehabilitacji oraz pomieszczenia gospodarcze – wszelkie pomieszczenia wyposażone w powierzchnie bez progów.

Weryfikując obiekt można stwierdzić, że spełnia większość wymogów i jest dostosowany dla ludzi z różnymi stopniami sprawności motorycznej.

W budynku na uwagę zasługuje brak nawierzchni antypoślizgowej na schodach wewnętrznych oraz brak trwałego oznakowania np. kolorystycznego krawędzi stopni zewnętrznych, które zapewniłyby lepszą ich widoczność, tym samym zwiększyłyby bezpieczeństwo poruszających się po nich mieszkańców.

Pomimo iż analizowany obiekt dysponuje podjazdem, chodnikami i parkingiem, brak jest natomiast wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

W celu ułatwienia dostępności cyfrowej należy dostosować stronę internetową dla osób z niepełnosprawnościami poprzez możliwość regulowania rozmiaru czcionki, kontrastu tła oraz odpowiednie odstępy (interlinia) między wierszami.

Na podstawie powyższej analizy sporządzono plan działania – harmonogram, którego celem jest umożliwienie lub w znacznym stopniu ułatwienie osobom szczególnie niepełnosprawnym fizycznie wykonywania podstawowych, codziennych czynności lub kontaktu z otoczeniem.

Informacje

Liczba wyświetleń: 228
Utworzono dnia: 01.09.2022

Historia publikacji

  • 01.09.2022 10:22, Administrator
    Dodanie strony: Plan działania